Jak začít pravidelně sportovat

Chcete zvýšit svou fyzickou kondici, zhubnout přebytečné kilogramy nebo jen udělat něco pro své zdraví? Zařaďte do svých denních aktivit i pravidelné cvičení. Poradíme vám, jak u vybrané sportovní aktivity vydržet.

Motivace na prvním místě

Pro pravidelnost při cvičení je potřeba najít motivaci. Může to být obměna šatníku, důležitá událost, na které chcete vypadat skvěle nebo třeba jen zvýšení fyzické kondice, abyste se nezadýchali při dobíhání autobusu nebo vycházení schodů. Ať už je vaše motivace jakákoliv, věřte, že je zapotřebí si ji napsat, vizualizovat a ve chvílích, kdy se vám nebude nic chtít, si ji připomeňte. Nehledejte motivaci u někoho jiného ani se nesnažte někomu zavděčit. Motivace by mělo být něco, co je vaše myšlenka, váš nápad a hlavně váš pocit.

Vhodná aktivita

Abyste u vybraného sportu vydrželi a nepřestali za den ani za týden, začněte dělat to, co vás baví. Může to být běh na běžeckém trenažéru. Stejně tak to může být pravidelné posilování s činkami. Pokud vás baví pilates nebo jóga, není nic lehčího než si pořídit cvičební podložku a začít se pravidelně věnovat této aktivitě. Je možné, že vaše kamarádka má ráda například spinning nebo chodí ráda plavat, ale pokud vás tento sport neláká, tak u něj dlouhodobě nevydržíte, a to i přesto, že si budete myslet, že si zvyknete. Na to, co nemáte rádi, se opravdu jen těžko zvyká. Proto vždy hledejte to, co rádi máte.

Udělejte si rozvrh

Naplánujte si cvičení, ať už se jedná o procházku, půl hodinu denně na eliptickém trenažéru nebo třeba hodinovou jízdu na rotopedu. Udělejte si do diáře nebo zvlášť na papír rozvrh a určete si jednotlivé dny i aktivity. V pondělí můžete posilovat nohy, v úterý ruce, ve středu břišní svaly a ve čtvrtek se zaměřte třeba na zádové svalstvo. Nesnažte se cvičit celé tělo najednou a nepřetěžujte se. Věnujte se vždy jedné partii a ty následně střídejte. Naplánujte si také odpočinek, aby mělo vaše tělo prostor pro regeneraci.

Další zajímavé čtení

PR článek

Doporučené články